Róże Różańcowe

Różaniec jest nabożeństwem, które przez Błogosławioną Matkę prowadzi nas do Jezusa. To on jest celem tych długich i powtarzanych wezwań do Maryi.

Początki Żywego Różańca w naszej parafii sięgają 1954 r., powstało wtedy pięć Róż. Pierwszą przełożoną Róż Różańcowych po wojnie została p. Maria Walaschek z Bendawic. Do 1978 r. doszło dalszych sześć Róż, w następnym roku udało się zorganizować dwie Róże Męskie. Żywy Różaniec stanowił i nadal stanowi najliczniejszą grupę parafialną. Na skutek emigracji i zgonów w 2004 r. było trzynaście Róż, w tym jedna Męska. Po śmierci p. Walaschek przełożoną zostaje jej córka Gertruda Obst. Od 1994 r. Rodzinę Różańcową prowadzą Teresa Jarzombek i Maria Baron.

Przełożone i ich zastępczynie troszczą się o wymianę tajemnic różańcowych i prowadzenie modlitwy różańcowej przed niedzielną Mszą świętą poranną, opiekują się rabatkami przed Kościołem. Kilka razy w roku odbywają się spotkania wszystkich Róż w sali parafialnej.

Obecnie mamy 12 Róż, w tym jedna Męska, razem jest 240 członków. Jednak ludzie umierają i zaczyna brakować osób. Prosiłam parę osób o wstąpienie, ale niestety odmówiły, a przecież nasze ”zadanie” to tylko codzienna modlitwa jednej dziesiątki Różańca, która łącząc się w całość ma swoją siłę i moc. Nie bójmy się Tej modlitwy, bo modląc się dziesiątkę różańca św. z Rodziną Różańcową, modlisz się cały różaniec. A modlić się można wszędzie: w drodze do pracy, z pracy, w pociągu, autobusie, jadąc na rowerze, będąc na spacerze.

Obecnie przełożoną jest p. Maria Kruk oraz Katarzyna Budnik.

Zaufajmy przez modlitwę Różańcową Niepokalanemu Sercu Maryi!