Dziękujemy !     Bóg zapłać !

wszystkim, którzy uczestniczą w Mszach św. i Nabożeństwach

wszystkim, którzy odpowiedzialnie stosują się do zaleceń

za każdą składaną ofiarę i wykonywane prace dla naszej parafii

za modlitwę, życzliwość, dobre słowa, odzew i reakcje (słowem, sms, mailem)

Parafialny cmentarz

Przez poświęcenie oraz przez szacunek dla Tych którzy tam spoczywają, cmentarz jest miejscem szczególnym w każdej miejscowości. Świadczy też o żyjących, w danym czasie. Każdy jest odpowiedzialny za porządek i czystość. Na cmentarzu zachowajmy powagę. O czystość i porządek między grobami i przy grobach dbają opiekujący się danym grobem. Śmieci wrzucamy tylko do pojemników. Proszę o wrzucanie śmieci do wszystkich pojemników równomiernie, nie tylko do najbliższego. Strażacy opróżniają pojemniki na szkło białe, jeśli jednak widzimy, że one są pełne to nie porzucać zniczy na ziemi obok. Przy postawieniu nowego pomnika, opiekujący się grobem, są odpowiedzialni do wywozu starych części pomnika. Gospodarzem naszego cmentarza jest pan Roman Sottopietra (tel.77 4611256, 502514961). Z Nim ustalamy miejsce pochówku, opłatę za wykopanie grobu, likwidację pomnika. Utrzymanie cmentarza związane jest z kosztami. Dlatego w imieniu swoim, PRD i każdego, któremu dobro cmentarza leży na sercu prosimy o uczciwe uiszczanie opłat. Składamy podziękowania Tym, którzy to czynią. Bóg zapłać!

Obowiązują następujące opłaty:

-    od każdego nowo stawianego pomnika 10% wartości.

-    za rezerwację miejsca na cmentarzu, na okres 20 lat: od grobu pojedynczego 100 zł, od grobu podwójnego i głębinowego 150 zł. (100 zł na 20 lat, to 5 zł na rok).

Opłaty należy uiszczać przed postawieniem pomnika oraz za rezerwację na bieżąco u pani Brygidy Mrocheń (tel. 77 4611562).

Zgłaszając pogrzeb do kancelarii parafialnej dostarczamy akt zgonu. Organizator pogrzebu dba o czystość kaplicy cmentarnej i składa ofiarę za energię elektryczną. Po pogrzebie, klucz z kaplicy przynosimy na plebanię. Prośba, aby nie sadzić żadnych drzew ozdobnych na terenie cmentarza oraz aby nie robić chodnika wokół grobów z płytkami  wystającymi ponad poziom ziemi. Bóg zapłać osobom, które dbają o porządek na cmentarzu, dbają o kwiaty, drzewa i krzewy.

W tym wyjątkowym roku, czasie epidemii, może warto bardziej zastanowić się co tak właściwie w tych dniach jest ważne? Niech będzie więcej naszej refleksji nad życiem i wartościami, którymi się kierujemy. Może czas na zmianę swoich przyzwyczajeń?

Warto, w tym roku, nie przeinwestować zakupów na groby (znicze, kwiaty itp.) za to jakąś część funduszy przeznaczyć na szlachetny, dobry cel. Propozycja: od niedzieli 18.10. do niedzieli 08.11. ofiary, które wrzucimy do skarbonki w przedsionku, wejściu do kościoła, będą przeznaczone na „trudny czas”. Nie wiem dziś na jaki konkretnie cel zostaną one przekazane. Przyszłość, która jest nie pewna, pokaże na jaki cel zostaną te fundusze przekazane (poinformuję o zebranej sumie i celu).

Kartki na wypominki można przynosić do zakrystii lub wrzucać do skrzynki pocztowej na plebanii. Różaniec za zmarłych będzie odmawiany od 02 do 08.11. Najpiękniejszym darem dla i za zmarłych jest modlitwa, zamówiona Msza św. Intencje Mszy św. można zamawiać w kancelarii parafialnej. Na cmentarzach w czasie sprawowania kultu religijnego nie wyznacza się limitu osób, lecz obowiązuje zasada dystansowania się na odległość nie mniejszą niż 1,5 m oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa.

Ostatni tydzień Nabożeństw Różańcowych. Pragniemy każdego dnia modlić się tą modlitwą, dodatkowo również pielgrzymować (zdjęcia) do różnych miejsc: poniedziałek - Zakopane i Łagiewniki; wtorek - Fatima; środa - Karmel w Innsbrucku; czwartek - Lourdes; piątek - Mariazell. Zapraszamy!

W czasie, który Nam jest dany, ale i zadany, ważne są relacje, wsparcie, rozmowa, modlitwa. Bądźmy dla siebie bardziej życzliwi i wyrozumiali. Szanujmy bezpieczeństwo i zdrowie drugiej osoby. Gdyby ktoś chciał Spotkania ze mną to jestem właściwie cały czas do dyspozycji (proszę umawiać się telefonicznie lub po Mszy). Zaproszenie, propozycje (o których mówiłem w kazaniu 18.10): * Częściej sięgajmy po Różaniec; * Wystawmy w oknie mieszkania obrazek Matki Bożej lub Jezu ufam Tobie; * Niech w domach będzie Woda święcona; * Wzajemnie  siebie  znakiem krzyża: * 21.03.2020 r. został poświęcony korpus Jezusa na krzyżu misyjnym, jako znak czasu, który przeżywamy. Spoglądając na ten krzyż przeżegnajmy się.

W listopadzie prosimy Róże Różańcowe o modlitwę:

01.11. Róża   8 p. Gizela Zajonc

08.11. Róża   9 p. Maria Kruk

15.11. Róża 10 p. Brygida Lepka

22.11. Róża 11 p. Krystyna Swoboda

29.11. Róża 12 p. Manfred Ullmann

Trwa Powszechny Spis Rolny 2020! Rolniku, nie czekaj na ostatnią chwilę, spisz się przez Internet spisrolny.gov.pl lub u rachmistrza spisowego.

Sentencja: z maila od osoby chorej na Covid - Niedziela dziś... tyle się wydarzyło od ostatniej… Z poziomu łóżka ten świat wygląda inaczej. Kurczy się bardzo i obejmuje bardzo niewiele spraw i ludzi...Najważniejszych. Zabieramy z sobą tylko tyle ile daliśmy…